09.05.2021

Αποτελέσματα του 2ου Φοιτητικού Ποιητικού Διαγωνισμού της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Αποτελέσματα του Δεύτερου Φοιτητικού Ποιητικού Διαγωνισμού

της Φιλοσοφικής Σχολής

του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών εκφράζει τη χαρά της για την ευρύτατη ανταπόκριση των φοιτητριών (66) και των φοιτητών (33) της Φιλοσοφικής Σχολής στον Δεύτερο Ποιητικό Διαγωνισμό.  Η Κριτική Επιτροπή του Δεύτερου Φοιτητικού Ποιητικού Διαγωνισμού, αποτελούμενη από τον ποιητή Γιώργο Βέη (Πρόεδρο) και τις ποιήτριες Δήμητρα Χριστοδούλου και Αριστέα Παπαλεξάνδρου, έχει ήδη αξιολογήσει τις καλύτερες συμμετοχές ανάμεσα στα 99 συνολικά  ποιήματα που υπεβλήθησαν.

Ο Διαγωνισμός διεξήχθη αποκλειστικά εξ αποστάσεως, λόγω της αναγκαστικής προσαρμογής μας σε παρόμοιο τρόπο ζωής· συγκινητική ήταν όμως η ανταπόκριση των φοιτητριών και των φοιτητών μας στο υπαρξιακό πλέον ζήτημα «Εξ Αποστάσεως». Συνολικά 18 ποιήματα που ξεχώρισαν θα περιληφθούν σε ειδική ψηφιακή έκδοση που, για δεύτερη χρονιά φέτος, θα δημιουργηθεί. Η απονομή των βραβείων και των επαίνων, προγραμματίζεται να διεξαχθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 3 Ιουνίου και ώρα 8 μ.μ., μέσω συνδέσμου που θα κοινοποιηθεί εγκαίρως στους ενδιαφερομένους.

Αν το επιτρέψουν οι συνθήκες, θα διοργανωθεί μια διά ζώσης τελετή βράβευσης, σε ανοιχτό χώρο της Φιλοσοφικής Σχολής.