Ψήφισμα της Κοσμητείας της ΦΛΣ ΕΚΠΑ

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κατά τη σημερινή της συνεδρίαση (18/1/2021), αφού έλαβε υπόψιν της το υπό διαβούλευση νομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και τις σχετικές αποφάσεις της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ, ενέκρινε το ακόλουθο ψήφισμα:

1. Η ασφάλεια των φοιτητών/τριών, του προσωπικού όλων των κατηγοριών και των εγκαταστάσεων της ΦΛΣ αποτελεί προτεραιότητα και διαρκές μέλημα της Κοσμητείας της Σχολής. Η έκταση της ΦΛΣ και ο αριθμός των ανθρώπων που κινούνται στους χώρους της, δημιουργούν την ανάγκη ενίσχυσης των μέτρων ασφαλείας, ώστε να αποτρέπονται έκνομες ενέργειες ή και επαχθείς ζημιές. Όμως, στο πλαίσιο του συνταγματικά κατοχυρωμένου αυτοδιοίκητου των ΑΕΙ και της μακραίωνης θεσμικής παράδοσης των ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, η Κοσμητεία της ΦΛΣ θεωρεί ότι οι τρόποι και τα όργανα φύλαξης των ΑΕΙ είναι απαραίτητο να καθορίζονται από τα αιρετά όργανα των ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων, στη δικαιοδοσία των οποίων και θα πρέπει να υπάγονται. Η Κοσμητεία της ΦΛΣ δεν συμφωνεί με την προοπτική δημιουργίας ειδικού σώματος φύλαξης (Ομάδα Προστασίας Πανεπιστημιακού Ιδρύματος) που θα υπάγεται στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη. Ο έλεγχος εισόδου σε ειδικά σημεία της ΦΛΣ (εργαστήρια με ειδικό εξοπλισμό, βιβλιοθήκη, χώροι διοίκησης κ.λπ.) θα μπορούσε να αποδειχθεί μια αποτελεσματική διαδικασία για τη φύλαξη του κτηρίου της ΦΛΣ, ενός των μεγαλύτερων κτηρίων της Αττικής, προσφέροντας σε όσους φοιτούν και εργάζονται στη Σχολή ένα αίσθημα ασφάλειας, απαραίτητο για την ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία της. Παρόμοια φύλαξη, όμως, θα πρέπει να ανατεθεί αποκλειστικά σε μόνιμο πανεπιστημιακό προσωπικό, η πρόσληψη του οποίου θα απαιτούσε τους ίδιους ή ενδεχομένως λιγότερους οικονομικούς πόρους από τον κρατικό προϋπολογισμό, το οποίο και θα ανταποκρίνεται πληρέστερα στην ιδιαιτερότητα του ακαδημαϊκού περιβάλλοντος, καθώς, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, η ποινικής φύσης παραβατικότητα είναι ήδη δυνατόν να αντιμετωπιστεί αρμοδίως από την πολιτεία. Η ΦΛΣ αποτελεί μίαν ευδιάκριτη κοινότητα εντός τόσο του Πανεπιστημίου μας, ειδικότερα, όσο και της κοινωνίας μας, ευρύτερα. Η μέριμνα για την ασφάλεια της Σχολής, παράλληλα με τη βασική αποστολή της, που είναι η έρευνα και η μετάδοση της γνώσης, ουδέποτε θα πάψει να απασχολεί την Κοσμητεία της ΦΛΣ. Οι λύσεις που θα προωθηθούν οφείλουν να είναι λειτουργικές και αποτελεσματικές, συμβατές με τη θεσμική ακαδημαϊκή παράδοση, όπως αυτή εκφράζεται και από το ακαδημαϊκό/διοικητικό προσωπικό αλλά και από το σώμα των φοιτητών/τριών.
  2. Το ζήτημα της διάρκειας της φοίτησης είναι πρωτίστως ζήτημα εκπαιδευτικού και όχι διοικητικού χαρακτήρα. Η οργάνωση και διάρκεια των σπουδών πρέπει να ρυθμίζεται με γνώμονα ποιοτικούς και όχι ποσοτικούς δείκτες. Η θέσπιση ανώτατου ορίου φοίτησης ίσως να διευθετεί ορισμένα ελάσσονα ζητήματα, διοικητικού χαρακτήρα, ταυτόχρονα όμως επηρεάζει πολυεπίπεδα τα προγράμματα σπουδών και το εκπαιδευτικό έργο των ΑΕΙ. Η Κοσμητεία της ΦΛΣ θεωρεί ότι η απειλή της διαγραφής δεν συμβάλλει στην ποιοτική αναβάθμιση της έρευνας και της διδασκαλίας, καθώς προς τούτο απαιτούνται άλλα θεσμικά εργαλεία και επαρκής χρηματοδότηση. Επιπλέον, ο διαχωρισμός των φοιτητών/τριών σε πλήρους ή μερικής φοίτησης θα επιβαρύνει με ανυπόφορο βάρος τις διοικητικές υπηρεσίες των ΑΕΙ, οι οποίες έχουν ήδη αποψιλωθεί κατά την τελευταία δεκαετία.
  3. Πειθαρχικές διατάξεις που αφορούν στην αρτιότερη εκπαιδευτική λειτουργία των ΑΕΙ αποτελούν αποκλειστική μέριμνα των Ιδρυμάτων, ως των πλέον αρμόδιων να εξειδικεύσουν γενικές κατευθύνσεις. Η ένταξη διατάξεων πειθαρχικού περιεχομένου σε σχέδιο νόμου για την ασφάλεια των Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων αναιρεί το συνταγματικά κατοχυρωμένο αυτοδιοίκητο των ΑΕΙ και δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις, μάλιστα δε κατά την τρέχουσα, βιωματικά οδυνηρή για όλους, χρονική και κοινωνική συγκυρία. Η μέριμνα για πειθαρχικές διατάξεις αφορά, επομένως, τη λειτουργία του κάθε ακαδημαϊκού Ιδρύματος και θα πρέπει να ενταχθεί στον κανονισμό λειτουργίας του, μετά από συστηματικό διάλογο με όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας.