08.07.2021

Εκδημία Ομότιμου Καθηγητή Κωνσταντίνου Μανάφη

Με βαθιά λύπη σας ανακοινώνουμε την εκδημία του Ομότιμου Καθηγητή Βυζαντινής Φιλολογίας Κωνσταντίνου Α. Μανάφη την Κυριακή 27 Ιουνίου 2021. Η εξόδιος ακολουθία τελέστηκε την Τετάρτη 30 Ιουνίου. Ο εκλιπών υπηρέτησε ευδοκίμως για περισσότερα από 40 χρόνια στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Διετέλεσε κατ’ επανάληψη Διευθυντής του Τομέα Βυζαντινής Φιλολογίας και Λαογραφίας, του Σπουδαστηρίου Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας και του Σπουδαστηρίου Λαογραφίας. Υπήρξε ακαταπόνητος ερευνητής στον χώρο της Βυζαντινής Φιλολογίας, άσκησε πάντοτε με μεγάλη συνέπεια τα διδακτικά του καθήκοντα και άφησε στο πλήθος των μαθητών του ανεξίτηλη μνήμη ικανότατου, ευγενούς και αγαπητού πανεπιστημιακού δασκάλου.