05.05.2020

Πρώτος Φοιτητικός Ποιητικός Διαγωνισμός ΦΛΣ ΕΚΠΑ

Αθήνα, 4 Μαΐου 2020

Πρώτος Φοιτητικός Ποιητικός Διαγωνισμός ΦΛΣ ΕΚΠΑ

Ο ποιητικός διαγωνισμός που οργάνωσε για πρώτη φορά φέτος η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανάμεσα στους φοιτητές των 13 Τμημάτων της Σχολής,  με θέμα την ιδιότητα και τα βιώματα ενός φοιτητή/μιας φοιτήτριας, ολοκληρώθηκε. Ο  διαγωνισμός  είχε τρίμηνη διάρκεια και αποτελεί την αρχή  μιας προσπάθειας για τη δημιουργική έκφραση των φοιτητών μας, με στόχο την ανάδειξη των πολλαπλών δυνατοτήτων που εξακολουθούν να έχουν οι ανθρωπιστικές σπουδές.

Ο διαγωνισμός ξεκίνησε στις 30 Ιανουαρίου 2020 και έληξε στις 30 Απριλίου 2020, σύμφωνα με τους προβλεπόμενους όρους, με τη διαφορά ότι οι εξωτερικές συνθήκες μας οδήγησαν, από τις αρχές Απριλίου, στην ηλεκτρονική παραλαβή (μέσω mail) των συμμετοχών. Παρά τις δύσκολες και απρόσμενες συνθήκες  που, λόγω της πανδημίας, έπληξαν την πανεπιστημιακή κοινότητα, το ενδιαφέρον των φοιτητών μας υπήρξε ζωηρό, καθώς ανταποκρίθηκαν με συγκινητικό αλλά και καβαφικό τρόπο: «Μέσα σε πόλεμο φαντάσου, ελληνικά ποιήματα». Την πρωτομαγιά, μέσα σε συνθήκες εγκλεισμού, δρέψαμε τα ποιήματα, εντυπωσιασμένοι όχι τόσο για τον αριθμό όσο για τους συμμετέχοντες και από τα 13 Τμήματα της Σχολής!

Ιδού πώς κατανέμονται ειδικότερα τα 71 συνολικά, 60 φοιτητικά και 11 αποφοίτων, ποιήματα που λάβαμε:

ΦΟΙΤΗΤΕΣ

ΑΓΓΛΙΚΗΣ  ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ: 9

ΓΑΛΛΙΚΗΣ  ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ: 5

ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ:1

ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ: 6

ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ: 1

ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ: 8

ΜΟΥΣΙΚΩΝ  ΣΠΟΥΔΩΝ: 3

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ: 2

ΡΩΣΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ & ΣΛΑΒΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ: 2

ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ: 12

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ: 5

Φ. Π. Ψ.: 1

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ: 5

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ

ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ: 2

ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ: 2

ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ: 5

Φ.Π.Ψ.: 2

Ευχαριστούμε όλους όσους συμμετείχαν στην πρώτη μας αυτή προσπάθεια, η οποία συνδέθηκε αρχικά με την εξωστρεφή ιδέα ενός μαραθωνίου ποίησης στο ευρύτερο πλαίσιο δράσεων της ΦΛΣ υπό τον τίτλο «Η Φιλοσοφική στην πόλη», αλλά κατέληξε σε έναν ευγενικό αγώνα «μελισμένου λόγου» που μας χαροποιεί ιδιαίτερα και μας ενθαρρύνει για τη συνέχεια.

Η Κριτική Επιτροπή, όπως είχε αρχικά προβλεφθεί, έχει παραλάβει τις συμμετοχές και επεξεργάζεται ήδη τα αποτελέσματα. Στις 30 Μαΐου θα ακολουθήσει νεότερη ενημέρωση σχετικά με την τελετή της βράβευσης και την απονομή των τίτλων.